Otyłość szkodzi
Wielu z nas cierpi na otyłość, ale nie wszyscy wiemy, że zwiększa ona znacząco ryzyko występowania wielu, często bardzo uciążliwych i groźnych chorób.
Do najczęstszych należą schorzenia układu krwionośnego takie jak miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność serca lub zakrzepy. Otyłość związana jest również z częstotliwością występowania nowotworów. Nadmiar kilogramów obciąża stawy i cały układ kostny, co powoduje bolesne i trudne do wyleczenia choroby układu kostnego i stawów.
Otyłość jest także przyczyną rozwoju cukrzycy typu drugiego. Z powodu otyłości cierpią również narządy wewnętrzne takie jak żołądek, trzustka, wątroba. Nadwaga może być nawet przyczyną problemów z zajściem w ciążę.
Dochodzą do tego trudności z oddychaniem i poruszaniem się (co sprzyja dalszej otyłości!). Coraz częściej zaczyna występować chrapanie. Człowiek otyły męczy się szybko i czuje się osłabiony. Często wstydzi się swojego wyglądu, popada w kompleksy a nawet depresję i zaczyna unikać ludzi. Bywa, że ma kłopot ze znalezieniem pracy.
Jak zaradzić otyłości
Otyłość powstaje w sytuacji, kiedy ilość energii dostarczanej do organizmu z pokarmem przewyższa zapotrzebowanie. Inaczej mówiąc, albo za dużo jemy albo za mało poruszamy się. W ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpiło znaczne obniżenie aktywności fizycznej w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Siedzący tryb życia sprzyja przybieraniu na wadze, szczególnie u kobiet. Coraz częściej problem ten dotyczy również mężczyzn, młodzieży i dzieci.
Powinniśmy wobec tego wykorzystywać każdą okazję do zwiększonej aktywności fizycznej. I nie chodzi tu tylko o regularne ćwiczenia na siłowni. Aktywność fizyczna to również częstsze korzystanie ze schodów zamiast windy, chodzenie na piechotę czy jazda rowerem zamiast samochodem, spacer na świeżym powietrzu zamiast wypoczynku przed telewizorem.
Trudniejszą zmianą jest ograniczenie ilości spożywanego pożywienia. Dlaczego? Ponieważ jedzenie sprawia przyjemność, ale również często wiąże się z pewną formą uzależnienia. Jedzenie staje się sposobem na frustracje związane z nadwagą. Osoba otyła unika kontaktu z ludźmi, ma kłopoty z samoakceptacją. W takich sytuacjach często dochodzi do utraty kontroli nad jedzeniem. I tak powstaje błędne koło.
Często, szukając pomocy, znajdujemy diety, których autorzy obiecują wspaniałą sylwetkę w bardzo krótkim czasie. Pamiętajmy jednak, że niewskazane są wszelkiego rodzaju radykalne diety. Im szybciej tracimy kilogramy, tym większe jest ryzyko ponownego przybrania na wadze.
Jak walczyć z otyłością - sięgnij po pomoc
Niełatwa jest zmiana złych nawyków, które przez wiele lat doprowadziły nas do otyłości. Dobrze jest zasięgnąć porady i skorzystać z fachowej pomocy dietetyka. Jak wygląda pierwsza wizyta? Obejmuje ona przede wszystkim dokładną diagnozę:
- pomiar masy ciała oraz wzrostu;
- szczegółową ocenę dotychczasowego sposobu odżywiania i zdefiniowanie problemów żywieniowych
- pomocne mogą być również aktualne wyniki badania krwi i moczu i ich analiza.
Spotkanie to trwa około 1 godz. Na koniec ustalany jest program terapii. Obejmuje ona obserwację postępów pacjenta w odzyskaniu kontroli nad nadwagą i bieżące doradztwo w zależności od rozwoju sytuacji.
Z otyłością nie musisz być sam. Sięgnij po pomoc.