Biopsja prostaty
Biopsja fuzyjna prostaty . W Centrum Bernardyńska wykonywana jest przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty.
Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego inaczej nazywana jest biopsją celowaną. Polega na pobraniu materiału diagnostycznego z obszarów zmian w prostacie za pomocą igły biopsyjnej przez powłoki krocza pod kontrolą USG, na którego ekranie następuje nałożenie obrazów z rezonansu magnetycznego i sondy USG. To nałożenie obrazów, czyli fuzja obrazów z MRI oraz sondy USG umożliwia bardzo precyzyjne poprowadzenie igły biopsyjnej i tym samym pobranie materiału diagnostycznego dokładnie ze zmiany, która może być zmianą nowotworową.
Zalety przezkroczowej biopsji fuzyjnej prostaty.
- Dużo mniejsze ryzyko infekcji.
- Dostęp do zmian położonych z przodu prostaty
- Akceptowalny, tolerowany poziom bólu w znieczuleniu miejscowym, praktycznie bezbolesna
- Może być wykonywana bez użycia antybiotyków.
- Zapewnienie lepszych materiałów diagnostycznych.
- Lepsza wykrywalność raka prostaty
- Identyczna orientacja z terapiami ogniskowymi prowadzonymi przez krocze
- Minimalizuje ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej,
- Pozwala na zmniejszenie ilości pobieranych wycinków, zmniejsza traumatyczność zabiegu,
- Ogranicza konieczność wykonywania powtórnych biopsji,
- W wielu przypadkach to rezonans magnetyczny wykonany przed biopsją jednoznacznie wykazuje brak zmian nowotworowych tym samym brak konieczności wykonywania biopsji.
Precyzyjne nałożenie (fuzja) obrazów MRI-USG jest pierwszym krokiem niezbędnym do uzyskania wyższego poziomu dokładności podczas zabiegu, a tym samym dokładniejszej diagnozy.
Długość trwania całej procedury wykonania biopsji fuzyjnej prostaty to około jednej godziny.
W Przychodni Centrum Bernardyńska Biopsje fuzyjną prostaty wykonujemy zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i w znieczuleniu ogólnym, ale z racji tego, że badanie przezkroczowa biopsja prostaty wykonywane w znieczuleniu miejscowym nie jest zabiegiem bolesnym, pacjenci najczęściej wybierają ten rodzaj znieczulenia.
Jak wykonuje się biopsję prostaty łączącą obrazy USG i MRI?
Biopsja fuzyjna prostaty obejmuje następujące etapy:
- Najpierw należy wykonać MRI prostaty. Radiolog przegląda obrazy pod kątem obszarów podejrzanych o raka prostaty.
- Następnie lekarze (urolog) wykonują badanie ultrasonograficzne. Dla Twojego komfortu lekarz zapewnia znieczulenie miejscowe .
- Technologia biopsji fuzyjnej łączy obrazy MRI z obrazem USG w czasie rzeczywistym. To połączenie (mieszanie) obrazów tworzy wyraźniejszy obraz, pozwalający wskazać podejrzane obszary prostaty jak też je dokładnie zlokalizować.
- Lekarz na podstawie obrazów USG i MRI prostaty pobiera biopsję prostaty (próbkę tkanki) za pomocą igły. Procedurę tę wykonują wyłącznie urolodzy posiadający specjalne przeszkolenie i wiedzę na temat raka prostaty.
Lekarze wykonujący badanie — Biopsja fuzyjna prostaty