Terapia Simontonowska – program terapii dla pacjentów onkologicznie i przewlekle chorych

 

We współczesnym świecie mamy okazję obserwować niezwykle szybki rozwój medycznych metod oddziaływania na zdrowie pacjenta. Metody te stwarzają możliwości rozpoznawania, a także leczenia chorób, wobec których człowiek był dotychczas bezradny. Mimo tych genialnych, częstokroć, osiągnięć wiadomo jednak, iż nieocenionym czynnikiem zdrowienia czy poprawy jakości życia - w sytuacji  przewlekłej choroby, jest stan psychiki pacjenta. Stan naszej psychiki implikuje, bowiem sposób myślenia o swojej chorobie, a tym samym wpływa na możliwości zdrowienia.

Terapia Simontonowska, której podstawowe założenia pragnę Państwu przedstawić, jest idealną metodą dającą możliwości wpływania – i to we własnym zakresie – na psychiczne aspekty choroby, a także zdrowia. Program tego rodzaju terapii wprowadził i rozpropagował na świecie dr Carl Simonton. Założenia terapii pozostają ściśle związane z założeniami Racjonalnej Terapii Zachowania, której twórcą był prof. Maxie Maultsby. Doktor C. Simonton , onkolog radioterapeuta, pionier stosowania psychoterapii jako uzupełnienia konwencjonalnego leczenia chorych na nowotwory, dostrzegł w pracy ze swoimi pacjentami jak istotne są powiązania przyczynowo – skutkowe pomiędzy  myślami, przekonaniami i emocjami pacjenta. Implikują one  zachowania i postawy – w tym także te związane ze zdrowiem czy chorobą. A zatem podstawowym założeniem Programu Simontona jest korekta sposobu swojego nawykowego myślenia. Korygując sposób swojego nawykowego myślenia , jesteśmy w stanie wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Podstawowe zasady Programu Simontona, to:

  • uszanowanie ograniczeń pacjenta – w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej i duchowej

  • założenie, iż proces zdrowienia jest naturalnym procesem, wzmacnianym poprzez wzmacnianie własnej natury

  • koncentrowanie się na zasobach pacjenta, a nie na tym co nie jest w porządku

  • zrozumienie, że każdy człowiek ma swoją indywidualną drogę do zdrowia.

Program Terapii Simontona uczy skutecznych technik radzenia sobie z różnymi aspektami choroby. Techniki te oddziałują wprawdzie synergicznie, ale to pacjent ocenia co dla niego jest najbardziej pomocne.

Celem programu jest poprawa jakości życia w chorobie nowotworowej czy też innej przewlekłej chorobie. Program ten przyjmuje założenie, iż możemy wpływać na zdrowienie tylko „tu i teraz”, poprzez poprawę jakości życia w chwili bieżącej. A zatem koncentruje się na przeżywaniu, a nie przeżyciu. Przedłużenie, zaś życia jest – według założeń podejścia Simontona – ubocznym efektem życia z jak najlepszą jakością w każdej chwili, ale bez „przywiązania do wyniku”.

Program Simontona uczy jak wzmacniać i podtrzymywać nadzieję, jak odnajdować poczucie sensu, radości i spełnienia, pomimo trudów choroby. Wyniki pracy doktora Simontona wykazały, że odpowiednie interwencje psychoterapeutyczne – oczywiście w uzupełnieniu metod konwencjonalnych – mogą wydłużać średnią przeżycia pacjentów onkologicznych, a także skutecznie podnosić jakość ich życia. Potwierdzają to badania kliniczne, spełniające najwyższe wymagania metodologiczne. Przeprowadzili je David Spiegel z Uniwersytetu Stanforda, Fawzy Fawzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, Barbara Andersen ze Stanowego Uniwersytetu Ohio, a w Niemczech Thomas Kuchler.

Program Simontona w Polsce rozpowszechnił doktor Mariusz Wirga, od którego miałam zaszczyt i ogromną radość nauczyć się pracy metodą Simontona. Doktor Wirga był najbliższym współpracownikiem Carla Simontona, a także dyrektorem medycznym Simonton Cancer Center w Santa Barbara. Aktualnie jest dyrektorem medycznym Onkologii Psychospołecznej w Instytucie Onkologii im. Todda w Long Beach Memorial Medical Center, a także założycielem i dyrektorem „Beat the Odds” – kompleksowego programu psychoonkologii opartego na Terapii Simontonowskiej.

Zatem zapraszam Państwa na sesje Terapii Simontonowskiej do Centrum Bernardyńska. Sesje mogą przyjmować formę spotkań grupowych, bądź indywidualnych – w zależności od Państwa preferencji, ale także gotowości udziału w terapii grupowej.

Zachęcam Państwa również do zapoznania się z kolejnymi informacjami na temat Programu Simontona, które przedstawię w kolejnych numerach Medyka.

 

mgr Rutka Iwona Psycholog, Terapeuta simontonowski – terapia osób onkologicznie i przewlekle chorych