Elastografia wątroby czasami nazywana fibroscan to nieinwazyjne badanie wątroby wykonywane za pomocą dedykowanego do tego badania aparatu USG. Badanie elastograficzne wątroby wykonywane w Centrum Bernardyńska pozwala ocenić poziom zwłóknienia wątroby jak też i stopień stłuszczenia wątroby.
Przebieg samego badania elastograficznego wątroby jest praktycznie taki sam jak przebieg normalnego badania USG jamy brzusznej. Różnica jest w tym, że w czasie elastografii oceniamy nie wygląd, obraz struktury narządu a jego twardość, gęstość tkanki. Elastografia jest bardzo dokładnym badaniem pozwalającym z dużą dokładnością ocenić stopień zwłóknienia i stłuszczenia wątroby.
Kiedy należałoby wykonać elastografie wątroby? Ze względu na to, że badanie elastograficzne wątroby nie jest badaniem inwazyjnym, a przydatność diagnostyczna bardzo szeroka, to wskazań jest bardzo dużo.
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (ASPAT, ALAT),
- niedokrwistość,
- zwiększone stężenie bilirubiny,
- tworzenie się siniaków lub nadmiernych przekrwień,
- biegunka,
- jasne lub blade stolce,
- ciemny mocz,
- wymioty,
- wymioty krwawe lub wydalanie czarnych stolców,
- nudności,
- żółtaczka,
- świąd skóry,
- wzdęcie brzucha,
- obrzęk w kostkach,
- ból brzucha (u góry po prawej stronie),
- zmniejszenie apetytu,
- redukcja masy ciała,
- uczucie zmęczenia,
- gorączka,
- ogólne złe samopoczucie,
- senność,
- zmiany stanu psychicznego–splątanie, drażliwość,
- depresja (niezwiązana z wydarzeniami w życiu pacjenta).
Wyniki badania mogą być przydatne w diagnostyce różnych chorób z zakresu różnych specjalizacji medycznych, a w szczególności dla lekarzy chorób zakaźnych, hepatologów, gastrologów, chirurgów, onkologów czy lekarzy rodzinnych.
Należy pamiętać, że ciąża jest przeciwskazaniem.